Skuteczne filtrowanie
Gospodarowanie wodą powinno być odpowiedzialne. Szczególnie kiedy te zasoby nieustannie się kurczą. Filtrowanie deszczówki i wody roztopowej pełni istotną rolę w ochronie środowiska. Nabiera jeszcze większego znaczenia w dobie długich okresów suszy przeplatanych ulewami. W procesie gospodarowania ściekami pomagają liczne urządzenia. Jednym z nich jest wkład do wpustów. To niewielki, ale ważny element infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Umieszcza się go bezpośrednio w miejscach, gdzie woda trafia do systemu kanalizacyjnego. W zależności od potrzeb, filtruje różne substancje.
Fizyczne zatrzymywanie zanieczyszczeń przed wkład do wpustów
Głównym zadaniem wkładów do wpustów jest zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Woda deszczowa spływa z ulic czy parkingów. Zbiera po drodze różnorodne substancje. To między innymi liście, piasek, oleje, metale ciężkie, a nawet odpady komunalne. Bez odpowiedniej filtracji zanieczyszczenia przedostaną się do systemów kanalizacyjnych. W konsekwencji mogą spowodować degradację ekosystemów wodnych. Będą także zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego.
Wkłady do wpustów działają na zasadzie fizycznego zatrzymywania większych zanieczyszczeń oraz filtrowania wody. Pozwala to na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń stałych i płynnych. Dzięki swojej konstrukcji, wkłady te mogą wychwytywać nawet drobne cząsteczki zanieczyszczeń. Nieodpowiednie oczyszczanie ścieków mogłoby pozwolić zanieczyszczeniom przedostawać się dalej.
Groźne dla środowiska substancje ropopochodne
Wkład do wpustu należy dobrać nie tylko pod kątem wielkości. Bardzo ważne jest także miejsce montażu, a dokładniej rodzaj ścieków. Parkingi i place manewrowe mogą być skażone substancjami ropopochodnymi. Wycieki z aut są następnie spłukiwane wodą opadową i stanowią zagrożenie dla środowiska. Konieczny jest więc właściwy dobór separatora ropopochodnych. Należy także dobrać wkłady o różnej przepustowości i zdolnościach filtracyjnych. Dzięki temu system oczyszczania wód będzie spełniał konkretne wymagania. To znacznie zwiększy jego efektywność.
Regularnie serwisowany wkład do wpustów
Omawiane wkłady do wpustów są niezwykle efektywne. Wymagają jednak regularnego serwisowania. Należy je systematycznie czyścić, aby spełniały skutecznie swoje funkcje. Tylko to pozwala na utrzymanie ich wysokiej efektywności przez długi czas. Szczególnej uwagi wymaga separator substancji ropopochodnych. W tym przypadku konieczne jest przekazanie odpadów do zakładu utylizacyjnego. Takie zadania można powierzyć producentowi urządzeń filtracyjnych.